Content marketing: poradnik dla zielonych

Content marketing: poradnik dla zielonych
5 (100%) 3 głos[ów]

Content marketing to obecnie fraza odmieniana przez wszystkie przypadki. Na jakikolwiek poradnik dotyczący online marketingu czy SEO byście nie trafili – daję rękę, że gdzieś tam znajdzie się też poradnik na temat content marketingu i „jak go robić”.

Content marketing

Content marketing to inwestycja w rozpoznawalność i zaufanie do marki [zdj. pixabay.com]

Content marketing – co to jest?

Wciąż tajemniczo brzmiący dla niektórych content marketing to w dosłownym tłumaczeniu „marketing treści”. W szerokim pojęciu oznacza po prostu TREŚCI, które sprzedają w ten czy inny sposób. W węższym znaczeniu to już trudniejsza kwestia, ponieważ w jego zakres wchodzą setki zagadnień. Na przykład rodzaje treści, sposoby ich prezentacji, kanały ich dystrybucji, cele treści i tak bez końca. Sama kategoria content marketingu pojawiła się dość niedawno i dobrze, ponieważ pozwoliła oznaczyć jedną, generalną etykietą wszystkie te rzeczy, które w zasadzie do tej pory robiliśmy, ale nie wiedzieliśmy jak „to wszystko” nazwać.

Wartościowy content to wartościowa strona

Content marketing to POŚREDNIA forma promocji usług i produktów. Tworząc ciekawe treści przekonujemy klientów do naszych towarów i do naszej marki. Warto także podkreślić, że content może zyskać dużą popularność sam w sobie, a wtedy nasza strona czy sklep są lepiej oceniane przez wyszukiwarkę. Treści na stronie, także opisy produktów, są szalenie istotne z punktu widzenia pozycjonowania. Dlatego też agencje marketingowe poszerzają swoją ofertę o tworzenia np. opisów produktowych, prowadzenie firmowego bloga itd.

Pamiętajmy, że content to jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google. Już nie tylko link building, nie tylko optymalizacja, ale także treści na stronie czy w sklepie internetowym wpływają na to, jak największa światowa wyszukiwarka ocenia i pozycjonuje naszą stronę (o top 3 czynnikach rankingowych Google pisaliśmy tutaj).

Content tworzy się jednak nie tylko dla wyszukiwarek, ale przede wszystkim dla ludzi. Dla wyszukiwarek liczy się unikalność, długość tekstów, także ilość linków, ale również popularność i udostępnienia w social mediach. A nikt nie udostępnia słabych i bezwartościowych treści oraz, co za tym idzie, nie wchodzi na takie strony, nie powraca na nie, nie linkuje, nie kupuje produktów bez wyraźnych informacji i opisu i tak koło się zamyka. O tym jakie znaczenie ma tekst w pozycjonowaniu strony przeczytacie więcej tutaj. Poniżej wrzucam za to filmik, w którym w nieco ponad minutę przyswoicie najważniejsze fakty i ciekawostki na temat content marketingu.

Content marketing i znaczenie dla marek

Content marketing ma ogromne znaczenie marketingowe. Poza oczywistym wpływem na SEO i na pozyskiwanie leadów sprzedażowych, wartościowy content marketing promuje naszą markę/stronę, zwiększa jej świadomość w umysłach użytkowników-konsumentów, sukcesywnie podnosi wartość i renomę naszej firmy i nas samych. Content marketing jest zatem działaniem długofalowym i ciężkim do analizy pod kątem konwersji, co nie wszystkim się podoba, ale nie ma zmiłuj. Sukces buduje się na ogół stopniowo, więc jeśli nie chcesz lub nie możesz zainwestować w szeroko zakrojoną kampanię reklamową postaw właśnie na content marketing i social media.

Formy content marketingu

Content marketing, jak już wspomniałam, to szeroki zbiór, a samo pojęcie „wartościowej treści” jest dość ogólnikowe. Jakie rodzaje treści można nazwać content marketingiem? W zasadzie wszystkie! Poniżej przedstawiam najpopularniejsze i najważniejsze z nich:

Content marketing to przede wszystkim TEKSTY podane w różnej formie:

 • wpisy na blogach,
 • artykuły poradnikowe,
 • wywiady i inne formy dziennikarskie,
 • autorskie ebooki i poradniki.

[Jak pisać teksty do Internetu?  Przeczytaj nasz poradnik dla copywriterów!]

Content marketing to także INFOGRAFIKA. Użytkownicy lubią informacje podane w ładnym opakowaniu – co, gdzie, za ile itd. Kreatywna infografika przyciąga spojrzenia, ale tradycyjne formy graficzne (wykresy, diagramy) także mają moc.

Coraz większe znacznie zyskuje VIDEO. Linki do filmików na YouTube coraz chętniej zamieszczane są w tekstach na blogach jako urozmaicenie tekstu, a także – jako na przykład poparcie stawianych w artykule tez.

Content marketing infografika

Przykład prostej i czytelnej infografiki. Jak widzimy – informacje podane zostały w bardzo sympatycznej formie [Źródło]

Jak za darmo popularyzować swoje treści

Sposobów jest dużo, ale pamiętajmy, że te najbardziej skuteczne są płatne. Jeśli nie mamy budżetu na ten cel pozostają nam darmowe i sprawdzone sposoby. Jeśli opublikowaliśmy na blogu artykuł koniecznie udostępnijmy go w naszych kanałach social media – na Facebooku, Google+, Twitterze. Jeśli stworzyliśmy np. infografikę lub jakąkolwiek inną formę graficzną – popularyzujmy ją na portalach typu Pinterest, Instagram, Behance i innych platformach społecznościowych bazujących na contencie graficznym i zdjęciach. Z kolei w przypadku, gdy tworzymy video, warto założyć swój profil na YouTube i tam publikować filmiki. Możemy je potem dystrybuować na innych portalach społecznościowych.

Dobrą metodą jest krzyżowanie różnych kanałów. To, że zajmujesz się głównie pisanie nie oznacza, że zajawek (zapowiedzi) artykułów nie możesz publikować w formie…filmików na YouTubie. BTW – wyżej zamieszczony filmik wykorzystuje zarówno infografikę prezentującą fakty oraz dane liczbowe, jak i popularną formę prezentacji – w postaci filmiku właśnie.

Linki do naszych treści możemy także polecać w komentarzach na innych blogach, o ile nie jest to niemile widziane przez autora bloga. W zamian możemy pozwolić mu na to samo itd. Jeśli specjalizujemy się w wąskiej dziedzinie możemy dołączyć do odpowiednich grup tematycznych na portalach społecznościowych i zachęcać do zapoznania się z naszymi treściami wrzucając link. Przy tym wszystkim pamiętajmy oczywiście o tym, aby nie spamować i nie męczyć ludzi naszymi treściami. We wszystkim trzeba zachować umiar, bo w konsekwencji możemy tylko czytelników odstraszyć.

[Czy automatyzacja treści to nieuchronna przyszłość content marketingu? Omawiamy badania]

Podsumowanie

Powyższy artykuł jest jedynie krótkim wstępem do szerokiej dziedziny, jaką jest content marketing i content w ogóle. Znając podstawowe terminy, definicje i formy promowania firmy poprzez content marketing będziecie mogli zagłębić się w temat, który w zasadzie nie ma dna. Zarówno formy, jak i podejście do content marketingu stale się zmieniają, rozwijają, pojawiają się nowe pomysły, doświadczenia itd. Warto przyglądać się temu, jak to robią inni i samodzielnie rozpocząć przygodę z content marketingiem. Od siebie dodam, że wkrótce na naszym blogu pojawi się więcej artykułów na temat content marketingu, w których będziemy radzić, wyjaśniać i obrazować przykładami.

Udostępnij artykuł
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestTweet about this on Twitter

Nasze usługi, kliknij i zapoznaj się z ofertą


pozycjonowanie adwords rwd sklepy

Sprawdź też...

6 odpowiedzi.

 1. Agnieszka pisze:

  Bardzo dobry wpis, do którego powinni zastosować się wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą być dobrze widziani przez klienta. Teraz nie wystarczy już strona „wizytówka” z opisem lokalizacji, nr telefonu i krótki tekst o firmie. Jak szukam usługi czy produktu to chcę się o nim dowiedzieć więcej. Ale teksty też nie mogą być za długie – komu chce się to czytać? Jak mam przewijać myszką w nieskończoność to najzwyczajniej w świecie nudzi mnie to.

 2. krakowiak pisze:

  Content marketing jest jednym z obowiązujących obecnie trendów marketingowych, a korzystanie z jego założeń zaczyna być wymogiem w branży: http://www.tech-media.pl/blog/czym-jest-content-marketing-praktyczny-poradnik/

 3. Kasia pisze:

  Zachęcam do przeczytania artykułu o tworzeniu ciekawego contentu w info\grafikach :)

  http://chcenawczoraj.pl/post/5-zasad-jak-zrobic-ciekawa-infografike

 4. MartaK pisze:

  Dzieki za interesujacy post, terez bede tu zagladac czesciej :)

 1. 18 sierpnia 2016

  […] merytorycznej, bogatej w różnego rodzaju content utrzymuje się nieprzerwanie po dziś dzień. W tym artykule dowiesz się więcej na temat contentu i content […]

 2. 18 października 2016

  […] Zainteresowany? Przeczytaj o content marketingu dla zielonych […]